Sjednica Vijeća HBK za kulturu i crkvena kulturna dobra

Sjednica Vijeća HBK za kulturu i crkvena kulturna dobra održana je u petak, 7. prosinca, pod predsjedanjem predsejdnika toga Vijeća mons. Želimira Puljića, nadbiskupa zadarskog, u prostorijama HBK u Zagrebu. Nakon usvajanja zapisnika s prošle sjednice, mons. Puljić je uveo nazočne članove u raspravu o crkvenim knjižnicama na temelju aktualne Uredbe Hrvatske biskupske konferencije o crkvenim knjižnicama od 21. rujna 2000. godine te ovogodišnje rasprave o prijedlogu Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti.

O pitanjima i dvojbama knjižničara crkvenih knjižnica govorili su predstojnik Biskupijske knjižnice u Varaždinu mr. Damir Bobovec i voditeljica iste knjižnice Irena Gotal. Osvrćući se na stanje crkvenih knjižnica u Republici Hrvatskoj knjižničarka Gotal iznijela je podatke prema Upisniku knjižnica, navevši  45 knjižnica koje djeluju u sklopu Katoličke Crkve.  Gotal se osvrnula i na Prijedlog Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti, čija je prva verzija prijedloga objavljena 15. lipnja 2018. U zadnjem dijelu svoga izlaganja Gotal se osvrnula na knjižnični sustav Republike Hrvatske i ulogu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu u odnosu na crkvene knjižnice.

O konferenciji pod naslovom “Kulturne rute Vijeća Europe. Putevi vjere i susreta”, održanoj u Strasbourgu, 28. studenoga u Kulturnom centru sv. Tome u Strasbourgu, govorio je mons. Nedjeljko Pintarić, delegat Hrvatske biskupske konferencije na navedenoj konferenciji na kojoj je sudjelovalo 15 izaslanika biskupskih konferencija. Konferenciji su nazočili i predstavnici nekih europskih udruga koje promičnu „Kulturne rute Vijeća Europe“.

Na okruglom stolu „Turisti i hodočasnici: koje sinergije?, nadbiskupa Santiago de Compostele govorio je o značenju tog svetišta u europskom i svjetskom kontekstu, gosp. Antoine Selosse, o itinerariju sv. Martina, pastorica Ragnhild Jepsen predstavila je Rutu sv. Olafa u Norveškoj, prof. Roman Bogacz iz Krakova govorio je o razlici između turizma i hodočašća. Mons. Pintarić se osvrnuo na hodočasničku tradiciju u Hrvatskoj, osobito veliku tradiciju hodočašća u hrvatska marijanska svetišta unutar pojedinih hrvatskih nad/biskupija.

Nakon oba izlaganja održane su zanimljive rasprave, koje su ujedno i uvele u izvješća  o kulturnim događajima u pojedinim nad/biskupijama tijekom protekle godine, posebice one koji imaju za ishod poboljšanje i buđenja svijesti o važnosti crkvenoga kulturnoga blaga.

print

Povezane objave

Započelo 62. redovito zasjedanje Sabora HBK

Tiskovni ured HBK

Preč. Mario Kopjar preuzeo službu pročelnika Hrvatskoga instituta za liturgijski pastoral

Tiskovni ured HBK

Priopćenje s XXII. zajedničkog zasjedanja BK BiH i HBK

Tiskovni ured HBK