Sveti Nikola zaštitnik u nevolji i pomoćnik obitelji

Draga braćo i sestre u vjeri Kristovoj!

Dragi pomorci i ribari!

Sveti Nikola zaštitnik je pomoraca i ribara. Umro je 6. prosinca 327. godine te je pokopan u Miri. Zbog turskih osvajanja tijelo mu je preneseno u talijanski grad Bari gdje se i danas nalaze njegove relikvije. O njemu su ispričane mnoge legende, pobožne predaje. One uvijek govore o svečevoj dobroti i želji da pomogne potrebnome, da izbavi iz nevolje. Prema predaji Nikola je činio velika čudesa. Ozdravljao je bolesne i tješio ljude u svim potrebama. Poput Isusa smiruje uzburkano more i zato je zaštitnik mornara. Napose mu pripisuju da je činio velike stvari pomažući djecu, sve do najvećih čudesa.

Ukaže se tamo gdje je prijetila velika pogibelj, gdje je bila ugrožena obitelj i dostojanstvo čovjeka. Svojom pomoći sveti Nikola preokrene nevoljne okolnosti u dobar ishod. Pobožnost svetom Nikoli, utjecanje pod njegov zagovor, ima više stoljetnu tradiciju upravo među pomorcima i ribarima. Zbog njegove dobrote i pomaganja djeci postao je zaštitni znak darivanja djece o njegovu spomendanu.

Ljudi od mora, pomorci, ribari i svakovrsni moreplovci dobro znaju što je prevrtljivost vremena i nepredvidiva ćud mora. Stari bi rekli: More puno moré! Plovidba i ribarenje uvijek predstavlja put u neizvjesno, neočekivano, nepredvidivo. Usprkos modernoj tehnologiji i raznim dostignućima plovidba je i danas jednako opasna. Čovjek se ne može pouzdati samo u svoja dostignuća, sposobnosti, snagu motora ili veličinu broda. Nevera uvijek iznenadi. Valovi mogu biti veoma veliki. Pokazalo je to i posljednje jugo na Jadranu, te nedavne pogibije pomoraca na oceanu.

U prenesenom smislu nevere i valovi života uvijek su nepredvidivi. Život pomoraca i ribara, uz neizvjesnost plovidbe donosi i odvojenost od obitelji. Očevi i sinovi, a danas već žene i majke, bordižaju morima dok ih obitelj, djeca i najbliži čekaju da se vrate. Poseban je to život obitelji kad višemjesečna razdvojenost traži čvrstu ljubav i vjernost, ustrajnu molitvenu povezanost makar bili miljama udaljeni.

Vjernička duša bira sebi nebeske zaštitnike zato što je svjesna da postoje stanja i događaji koja nas nadilaze i koja su izvan ljudske kontrole. Tada nam samo Nebo može pomoći, jer su takva stanja u dosegu Neba, tj. Boga Oca stvoritelja i onih koji su na posebni način s njim povezani, a to su sveci jer odražavaju Božju ljubav i dobrotu.

Tako je i sveti Nikola biskup postao zaštitnik pomoraca i ribara zato što su pomorci prepoznali u njemu Božjeg čovjeka koji im može biti pomoćnik i zagovornik dok plove neizmjernim morskim prostranstvima na kojima i najveća ljudska građevina izgleda kao orahova ljuska.

Sveti Nikola pomaže nam razumjeti kako smo pred silama stvorene prirode maleni, potrebni pomoći, potrebni zagovornika i zaštitnika. Moleći se Bogu po zagovoru sveca on svojim primjerom vjere i pouzdanja jača našu vjeru i pomaže nam staviti sebe, svoj život i svoje najbliže u ruke providnosti Božje. Molimo se svetom Nikoli i za pomorce koji su na morima izgubili život, dovršili svoju plovidbu, da uplove u luku vječnosti gdje ih više nikakva nevera ne može stići jer su pred licem Svevišnjega.

Neka zagovor svetog Nikole čuva obitelji pomoraca i ribara da ustraju živjeti jedni za druge u ljubavi i sebedarju, te na taj način prikažu Bogu sve svoje muke plovidbe i „kruha sa sedam kora“. Primjer svečeva života neka ih krijepi u pouzdanju, dobrotvornosti i velikodušnosti.

Čestitam vam dan svetoga Nikole i želim vam blagoslovljenu plovidbu morima. Neka sve vas i vaše najmilije na tome putovanju prati nebeska zaštita Svemogućeg Boga po moćnom zagovoru svetog Nikole.

U Šibeniku, 27. studenoga 2019.

+ Tomislav Rogić, šibenski biskup
Predsjednik Odbora HBK za pastoral pomoraca

print

Povezane objave

Susret biskupa Škvorčevića i ministra Fuchsa

Tiskovni ured HBK

Djelatnici HBK pohodili Krčku biskupiju

Tiskovni ured HBK

Međunarodni susret pastoralnih djelatnika među Romima u Trogiru

Tiskovni ured HBK