Sveti Nikola je znak providnosti i učitelj dobrote

Draga braćo i sestre u vjeri Kristovoj!
Dragi pomorci i ribari!

Ploviti morem, ribariti, bordižati zahtijeva znanje i odvažnost, vještine i snalažljivost. Upravljati brodom ili loviti ribu oduvijek je bio zanat, posao kojim se uzdržavala obitelj i privređivalo za život. Borilo se s morem i protivnim vjetrovima, izlazilo na kraj s najrazličitijim neprilikama i poteškoćama. Katkada je to slab ulov, prazne mreže, ponekad novi propisi i uvjeti kompanija za koje se ribari ili plovi. Nevolje doista mogu doći sa svih strana od nevere do gusara, od kvara na opremi do susreta s unesrećenima kojima treba pomoći. More uvijek predstavlja neizvjesnost i izazov s kojim se treba suočiti i nositi. Zvanje pomoraca i ribara stalno se susreće s providnošću. „Bit će kako dragi Bog da!“ puno se puta čulo iz usta onih što od mora žive. More je slika životne borbe koju treba prevladati, izdržati s pouzdanjem i sretno u luku stići. Nepisano je pravilo da su na moru svi upućeni jedni na druge jer svakome može zatrebati pomoć. Solidarnost mornara sastavni je dio njihova zvanja. To se jednostavno podrazumijeva.
Sv. Nikola, zaštitnik pomoraca i ribara, kojemu su na tolikim puntama podignute kapelice i u gradovima velebne crkve, znak je providnosti i učitelj dobrote. Znane pobožne predaje o svetom Nikoli uvijek ističu kako je skrovito pomagao u nevolji, ispravljao nepravde, priskakao u pomoć najslabijima na svaki mogući način. Za svog života uvijek je drugima dobro činio, svojim darovima siromašne spašavao i zato je postao djeci omiljeni svetac koji darove donosi. Živio je da druge usreći, spriječi od pogibelji, izbavi od straha i nevolju na dobro okrene.
Zapravo svojim životom pokazivao je da se može živjeti drugačije, sretnije i ljepše kad se živi za druge. Postao je svjedokom Božje ljubavi za čovjeka, znakom Božje providnosti, Božjeg djelovanja po Isusu Kristu spasitelju čovječanstva.
Toliki pomorci svjedoče da su se u olujama utjecali u njegov zagovor. Mnogi uslišani i spašeni poslije su donosili u crkve svijeće ili druge zavjetne darove u znak zahvalnosti što su bili spašeni. Po zagovoru svetog Nikole prošli su kroz oluju, uspjeli u ribarenju, sretno se svojima vratili.
Svjedoče mnogi mornari koliko se bili sretni i ispunjeni radošću kad su na moru spašavali brodolomce pa tako i sami postali produžena ruka svetog Nikole, a zapravo znak pomoći s Neba.
Bog sve može okrenuti na dobro. Upravo tome je sveti Nikola tako vjerna slika i znak. Nikola nas uči pouzdati se u Boga, Bogu vjerovati i kad je teško, opasno, neizvjesno, ali i kad nam ide, kad smo uspješni. Sveti Nikola uči nas dobro činiti drugima i postati znak Božje ljubavi i dobrote koja svijet čini ljepšim, zapravo onakvim kakvoga je dobri Bog htio i u evanđelju obznanio.
Pomorci i ribari po svom pozivu života na moru upućeni su jedni na druge. Na pučini mora nije lako biti sam, ali kad je druga lađa u blizini, već je lakše, mirnije i drugačije.
Poželimo i molimo za naše ribare i pomorce da im sveti Nikola bude uvijek ta druga lađa, taj brod koji ulijeva sigurnost i pouzdanje da ih po njegovom zagovoru uvijek prati Božja providnost na svim morima i u svim vjetrovima kroz koje moraju bordižati. Neka im ulijeva hrabrost u sklopljene ruke na molitvu i uči dobroti života za druge, za najmilije.

Čestitam vam dan svetoga Nikole i želim vam blagoslovljenu plovidbu morima. Neka sve vas i vaše najmilije na tome putovanju prati nebeska zaštita Svemogućeg Boga i moćni zagovor svetog Nikole.

U Šibeniku, 3. prosinca 2018.

print

Povezane objave

Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini

Tiskovni ured HBK

“Odgovornost prema zajedničkom domu. Odnos kršćana prema svemu stvorenom”

Tiskovni ured HBK

“Gospodine, blagoslovi svijet, daj zdravlje tijelima i utjehu srcima!”

Tiskovni ured HBK