P. Mihály Szentmártoni završava duhovničku službu u Zavodu sv. Jeronima

Dekretom od 27. siječnja 2021. godine koji je u ime hrvatskih biskupa potpisao predsjednik Biskupske komisije za Papinski hrvatski Zavod sv. Jeronima u ak. godini 2020./2021. msgr. Tomo Vukšić, vrhbosanski nadbiskup koadjutor i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u Bosni i Hercegovini, razriješen je duhovničke službe u Papinskom hrvatskom zavodu sv. Jeronima  dosadašnji duhovnik p. Mihály Szentmártoni, DI. Istoga je dana nadbiskup Vukšić novim duhovnikom Zavoda imenovao p. Alana Modrića, DI, profesora kanonskoga prava na Papinskom Sveučilištu Gregorijana u Rimu.

Prema Statutima i Pravilniku Zavoda sv. Jeronima služba duhovnika ističe s navršenih 75 godina života. Budući da je p. Szentmártoni početkom 2020. godine navršio 75 godina života stavio se na raspolaganje hrvatskim biskupima te je spremno nastavio vršiti tu službu sve do imenovanja novog duhovnika.

Prema dekretu nadbiskupa Vukšića, služba duhovnika p. Szentmártoniju prestaje na blagdan Pepelnice, 17. veljače 2021. Toga će dana na večernjem misnom slavlju u Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima u Rimu koju će predvoditi nadbiskup Vukšić, koji se ovih dana nalazi u Rimu u službenom godišnjem pohodu Zavodu, službu duhovnika preuzeti p. Modrić.

U dekretu razrješenja nadbiskup Vukšić je, u ime svih hrvatskih biskupa i svih svećenika  koje je vodio u Zavodu, zahvalio p. Szentmártoniju za „dvadesetogodišnje uspješno i vjerno obnašanje službe duhovnika naših svećenika, odgojitelja njihovih ličnosti i oblikovatelja duša“ te je na poseban način istaknuo: „ U to ste uložili velik trud, brojne dane, stručno znanje i strpljenje.“

Od akademske godine 2001./2002. pa do danas kroz Zavod su prošla 170-orica svećenika studenata kojima je p. Szentmártoni bio duhovnik. Kroz to vrijeme promijenila su se trojica rektora: mons. Jure Bogdan, mons. Bože Radoš i sada vlč. Marko Đurin, te četvorica vicerektora: vlč. Marko Tomić, mons. Željko Majić, vlč. Marko Đurin i sada vlč. Marko Škraba.

Od 1924. do današnjega dana službu duhovnika u Zavodu vršilo je deset redovničkih ili dijecezanskih svećenika: četvorica isusovaca, dvojica dijecezanskih svećenika, te po jedan franjevac kapucin, franjevac trećoredac, franjevac iz Reda manje braće i jedan karmelićanin. P. Modrić jedanaesti je po redu duhovnik Zavoda sv. Jeronima, a peti isusovac.

Prvi duhovnik suvremenoga Zavoda sv. Jeronima bio je fra Benko Žgombić, T.O.R. od 8. rujna 1924. do 31. srpnja 1936. Naslijedio ga je slovenski isusovac p. Anton Prešeren DI (1. studenoga 1936. do 1. studenoga 1937.). Njega je naslijedio također isusovac p. Stjepan Sakač, DI (11. studenoga 1937. – 27. listopada 1939.). Od 27. listopada 1939. do 14. rujna 1941. duhovnik je u Zavodu mons. Dragutin Nežić, svećenik Zagrebačke nadbiskupije, kasnije biskup porečki i pulski. Njega ponovno nasljeđuje p. Stjepan Sakač, DI (30. listopada 1941. – 1. srpnja 1950.). Od 18. rujna 1950. do 15. srpnja 1954. duhovnik je p. Ladislav Marković OCD. Njega nasljeđuje fra Inocent Zrinski, OFM (15. studenoga 1954. – 9. srpnja 1956.). Nakon njega, službu duhovnika preuzima fra Hadrijan Borak, OFM Cap (1. studenoga 1956. – 31. prosinca 1961.). Fra Boraka nasljeđuje mons. Vladimir Merćep (24. lipnja 1962. – 12. svibnja 1984.), svećenik Splitsko-makarske nadbiskupije. Njega nasljeđuje profesor s Gregorijane, isusovac o. Ivan Fuček, DI, koji vrši službu do 30. rujna 2001. P. Mihály Szentmártoni, DI.preuzeo je službu duhovnika 30. rujna 2001. godine te ju je vršio do 17. veljače 2021.

print

Povezane objave

Susret ravnatelja katoličkih škola u Republici Hrvatskoj

Tiskovni ured HBK

Mons. Ante Jozić teško ozlijeđen u prometnoj nesreći

Tiskovni ured HBK

Odgođen Susret hrvatske katoličke mladeži

Tiskovni ured HBK