Susret trajne formacija učitelja i djelatnika katoličkih škola

Godišnji susret trajne formacija učitelja i djelatnika katoličkih škola u Republici Hrvatskoj održan je 4. svibnja 2019. u prostorima Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu u organizaciji Nacionalnog ureda HBK za katoličke škole, a u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje te Hrvatskim katoličkim sveučilištem. Glavna tema susreta bila je „Isus – učitelj“, a sudjelovalo je oko 350 djelatnika.

Nakon zajedničke molitve tajnik Ureda za katoličke škole Danijel Holeš upoznao je sudionike s dnevnim redom, a potom je predstojnik Nacionalnog ureda za katoličke škole HBK Ivica Žuljević pozdravio prof. dr. sc. Željka Tanjića, rektora Hrvatskog katoličkog sveučilišta, mr.sc. Gordanu Barudžija, višu savjetnicu za vjeronauk u Agenciji za odgoj i obrazovanje, te sve prisutne ravnatelje, učitelje, nastavnike i djelatnike. Prenio je prisutnima pozdrave biskupa dr. Antuna Škvorčevića, predsjednika Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje. Zatim je prisutne pozdravio rektor Sveučilišta dr. Tanjić i viša savjetnica mr. Gordana Barudžija.

Prvo predavanja pod naslovom „Važnost dopuna kurikula za katoličke škole“ održala je dr. Jasminka Buljan Culej, koordinatorica Povjerenstva za izradu Plana i programa katoličkih škola. U predavanju je govorila o kurikulnoj reformi te procesu dopuna kurikula za potrebe katoličkih škola u koje se želi ugraditi identitet katoličkih škola, povećati njihova izvrsnost te stvoriti standardi katoličkih škola.

 

Drugo predavanje pod naslovom „Rasti s proturječnostima. Katolička škola kao mjesto odgoja zrelosti vjere i života“ održao je dr. Ivica Pažin, predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda HBK. Predavač je progovorio o odnosu učitelja prema učenicima, kao i obrnuto te naglasio važnost međusobnih odnosa u katoličkim školama. Istaknuo je složenost odrastanja djece u današnjem svijetu medija i tehničkih postignuća gdje se naglasak stavlja većinom na izvanjsko, a unutarnja izgradnja osobe se zapostavlja. U užurbanom svijetu gube se tradicionalni odnosi u obitelji te roditelji nisu u mogućnosti biti prvi pravi odgajatelji svoje djece. Upravo zato katoličke škole trebaju biti suvremene oaze u pustinji koje će biti mjesto Božje pedagogije u kojima će se kod učenika izgrađivati vjera, kultura i život te naglašavati važnost katoličkog identiteta i pripadnosti.

Središnji dio susreta bilo je euharistijsko slavlje u crkvi sv. Antuna Padovanskog na Svetom Duhu, a predvodio ga je Ivica Žuljević, predstojnik Ureda, u koncelebraciji sa svećenicima ravnateljima, duhovnicima i vjeroučiteljima katoličkih škola.

Nakon zajedničkom domjenka u popodnevnim satima nastavljen je program. Posljednje predavanje na temu „Djelatnici katoličkih škola – kreatori okruženja za učenje“ održala je dr. Snježana Mališa s Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Naglasila je kako je za učenje od velike važnosti dobro okruženje, a u katoličkim školama svaki djelatnik treba sudjelovati u njegovom stvaranju. Istaknula je četiri stupa katoličkih škola; misija, zajednička vizija, vrijednosti, ciljevi.

U završnom dijelu programa predstavljen je Zbornik radova pod nazivom Put entuzijazma katoličkih škola. Predstavili su ga dr. Dean Slavić, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, zatim s. Berislava Grabovac iz Družbe sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog te dr. don Niko Tunjić, ravnatelj Salezijanske klasične gimnazije s pravom javnosti u Rijeci. Zbornik je sažetak rada i skupova katoličkih škola u Republici Hrvatskoj u proteklih dvadeset godina. Na kraju susreta predstojnik Žuljević zahvalio je predavačima za njihov doprinos u realizaciji programa te svim djelatnicima škola zajedno s ravnateljima za dolazak i sudjelovanje.

Video vijest pogledajte na poveznici.

print

Povezane objave

Prva sjednica Programskog odbora 6. Hrvatskog socijalnog tjedna

Tiskovni ured HBK

»Ususret svima bez iznimke« (AL 309)

Tiskovni ured HBK

Pozdrav nadbiskupa Puljića na početku 61. zasjedanja Sabora HBK

Tiskovni ured HBK